چرا هیدروتک ؟
تجربه طولانی ما در زمینه گیربکس، هزینه فرآیندهای عیب یابی و تعمیرات را برای ما کاهش داده و ما را قادر ساخته تا با قیمتی رقابتی، خدماتی با سطح بالا و مطلوب ارائه نماییم.
قطعات مربوط به گیربکس اتوماتیک، بصورت عمده و از فروشندگان دست اول خارجی تهیه می شود و در نتیجه، قیمت ما ارزانتر و یا حداقل برابر با سایر فروشندگان اصلی این قطعات است.
کالا خریداری شده از ما، بصورت آکبند و با بسته بندی بصورت رایگان برای شما ارسال می شود و در صورتیکه به هر دلیلی کالا آسیب دیده باشد و یا مشکلی داشته باشد، مسئولیت آن به عهده ما خواهد بود.
آخرین دیدگاه های سایت
اطلاعات تماس :

مقالات هیدروتک درباره گیربکس خودرو

تاریخ انتشار: 1397/01/26 | آخرین بازنگری: 1397/12/14 | تعداد نمایش: 3,558

تعویض روغن و سرویس گیربکس اتوماتیک هیوندای و کیا

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک کیا و هیوندای

گیربکس اتوماتیک کیا و هیوندای از موتور این خودروها پیچیده تر هستند. در کنار قطعات مورد استفاده در داخل گیربکس، روغن گیربکس همانند خون در بدن ما عمل می کند و باید از کیفیت و ویژگیهای استاندارد برخوردار باشد.

چه روغنی بریزیم؟

روغن گیربکس اتوماتیک مورد استفاده در همه محصولات کیا و هیوندای 4 ، 5 و 6 دنده ، قرمز رنگ است. اگر برند زردی گفتند که سه خط است، نباید استفاده کنید.

در واقع در روغن قرمز، ترکیبات شیمیایی وجود دارد که باعث می شود که اورینگها و کاستها به روغن ریزی نیفتند.

معروفترین برندهای روغن گیربکس برای استفاده در گیربکسهای اتوماتیک کیا و هیوندای، عبارتند از:

SP هیوندای IV

OWS آلمان

ترانجت (Tranjet) کره

توتال

موبیل

Motul تعویض روغن گیربکس اتوماتیک کیا و هیوندای

اما اگر روغن گیربکس اشتباه عوض شود، مثلا روغن sp 3 خط را بجای 4 خط استفاده کنند، چون ویزکوزیته این روغنها با هم فرق دارند، و عملکرد سیستم خنک کننده گیربکسها با هم متفاوت هستند، بعد از مدتی، روغن گیربکس اتوماتیک بیش از حد سفت یا بیش از حد شل می شود و به مرور زمان به شیر برقی ها و پلیتها آسیب می رسد.

چند لیتر روغن گیربکس برای خودرو کیا و هیوندای باید استفاده شود؟

حجم روغن گیربکس اتومات مصرفی در مقایسه با مدلهای مختلف، و سال تولید متفاوت، با هم فرق می کند.

حجم روغن گیربکس برای گیربکسهای نسل جدید کیا و هیوندای (شش دنده)، برای برخی مدلها، 7.8 لیتر و برای برخی دیگر 7.1 لیتر است.

حجم روغن گیربکس برای گیربکسهای اتوماتیک 4 دنده هیوندای i10 و i20 ، 6.5 لیتر است.

حجم روغن گیربکس برای گیربکس اتوماتیک XF آلمان، که در موهاوی 8 سیلندر و برخی مدلهای جنسیس استفاده شده، 10 لیتر است.

حجم روغن گیربکس برای گیربکسهای نسل قدیم کیا و هیوندای (هایوک)، که در مدلهای قبل از 2011 استفاده شده، 11 لیتر است.

بعد از چه مدت و چند کیلومتر باید روغن تعویض شود؟

روغن گیربکس محصولات کیا و هیوندای، باید هر 40 هزار کیلومتر بازدید شوند. و در صورتیکه خودرو در شرایط سخت آب هوایی و شرایط سخت رانندگی (مسیر سر بالایی، وزن بالای خودرو و یا مسیر پر ترافیک) مورد استفاده باشد، باید در همان 40 هزار کیلومتر، روغن گیربکس را تعویض کرد. اما اگر خودرو در آب و هوای خنک، و شرایط کم شیب و کم ترافیک استفاده می شود، می توانید روغن گیربکس آن را هر100 هزار کیلومتر تعویض نمایید.

این کیلومترها به شرط سلامت گیربکس هستند، یعنی نباید گیربکس روغن ریزی داشته باشد.

اگر روغن گیربکس را در کیلومتری که می بایست تعویض شود، عوض نکنیم، ذرراتی در گیربکس ته نشین می شوند و در دراز مدت باعث رسیدن آسیب به گیربکس خواهد شد.

روغن فاسد می شود و عمر گیربکس کم خواهد شد، زیرا پلیتهای توربین و کلاچها خورده شده و در نتیجه فیلتر روغن گیربکس کیپ می شود و فشار روغن کاهش خواهد یافت، لذا شیرهای برقی تحت

فشار قرار گرفته و خراب می شوند. در این حالت، گیربکس بحالت نیمسوز یا سوخته در می آید.

دارندگان خودرو هیوندای و کیا باید دقت کنند که اگر متوجه کم شدن آب در گیربکس شدند، جتما روغن گیربکس را کنترل کنند، زیرا ممکن است که آب از طریق مبدل حرارتی و رادیاتور (یا همان خنک کن) گیربکس وارد کیربگس اتوماتیک شده باشد.

کیفیت و عملکرد روغن گیربکس اتوماتیک، به شدت به دمای روغن گیربکس بستگی دارد، و از این رو عملکرد سیستم خنک کننده موتور و خنک کننده گیربکس حائز اهمیت فراوان است. یعنی حتی اگر گیربکس اتوماتیک و موتور خودرو کاملا سالم باشند، در صورتیکه سیستم خنک کننده درست کار نکند، عملکرد گیربکس اتوماتیک بسرعت مختل خواهد شد.

روغن گیربکس کیا و هیوندای را با چه روش تعویض کنیم؟ ساکشن، یا پیچ تخلیه؟

بهترین روش برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هیوندای و کیا، از طریق پیچ تخلیه و روش سنتی است. زیرا:

اولا: این دستورالعمل تولید کننده و طراح کارخانه تولید کننده است.

ثانیا: روشهای دیگر، و خصوصا روش ساکشن، به سیستمها و قطعات گیربکس اتوماتیک آسیب جدی وارد می کند. زیرا عمل ساکشن، اورینگها و سوپاپهای گیربکس را تحت فشار قرار داده و آنها را خراب می کند.

ثالثا: اگر روش ساکشن روش بهتری است، آیا جای تعجب نیست که کارخانه هیوندای و کیا، دستگاهی را برای ساکشن روغن گیربکس اتوماتیک محصولاتشان تولید نکرده اند؟

تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا و هیوندای تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا سراتو تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا و هیوندای تعمیر گیربکس اتوماتیک هیوندای سانتافه تعمیر گیربکس اتوماتیک کیا و هیوندای تعمیر گیربکس اتوماتیک هیوندای سانتافه

برچسب ها
گیربکس اتومات کیا هیوندای مقایسه قدیم جدید حجم روغن وزن

.: تعداد 129 نفر از 137 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

دیدگاههای کاربران

1# توسط: امیر هزاوه در تاریخ 1398/11/24 ساعت 08:35 PM
تشکر از نویسنده
اینجا اولین بار دیدم که شرایط ونحوه کارکرد خودروبرای سرویس های دوره ای لحاظ شده..

بهتر بود همه ما بعد از کسب اطلاعات کافی مطلب بنویسیم.از شما متشکرم.
شما هم می توانید سوال ، پیشنهاد یا دیدگاه خود را ثبت نمایید
عنوان
نام
ایمیل
کد امنیتی
CAPTCHA