سوالات متداول در خصوص گیربکس خودرو

گیربکس اتوماتیک پژو 206، پژو 207، رنو ساندرو، تندر 90 (ال90)، پژو 407، سیتروئن C5 همگی از یک نوع هستند. نام این گیربکس AL4 است.
اما در برخی از این خودرو ها روغن گیربکس زرد، و در برخی دیگر روغن گیربکس قرمز استفاده می شود.
ویسکوزیته روغن زرد بالاتر است و در واقع روغن زرد کیفیت بالاتری دارد، روغن گیربکس زرد، تحمل بیشتری در مقابل دما دارد و مقاومت بالاتری از خود نشان می دهد.
برند اصلی روغن گیربکس اتوماتیک AL4 SO است که بعد از تحریم شدن، پرو و همچنین راوینول 5.4 اچ پی (ATF4HP20) که همگی قابل استفاده در این نوع گیربکس هستند، نیز وارد بازار شده اند.
در گیربکس اتوماتیک، قدرت دریافتی از موتور نقش بسیار مهمی در عملکرد و راندمان گیربکس دارد، تا آنجا که گیربکس AL4 در هر یک از این خودروها متفاوت به نظر می رسد.
عامل مهم دیگری که در راندمان و عملکرد گیربکس اتوماتیک تاثیر دارد، دمای روغن گیربکس و نیز سیستم خنک کننده موتور است. بعنوان مثال، پژو 206 و پژو 207، اصولا موتورهایی با دمای بالا هستند و در نتیجه سیستم خنک کننده آنها در کاهش دمای گیربکس کمی ضعیفتر از سایر موتورها عمل می کند.
وقتیکه دمای روغن گیربکس بالا باشد، قطعات آن نیز زودتر فرسوده می شوند و در نتیجه زودتر دچار خرابی خواهد شد.
قطعا توصیه میکنیم از پیچ تخلیه استفاده کنید
چون دستگاه ساکشن باعث ایجاد فشار به پیستون های کلاج می شود و در بلند مدت باعث خرابی اساسی گیربکس می گردد.
بهترین کار در این شرایط این است که از طریق جاسیگاری سوپاپ دستی را آزاد کنید تا بطور موقت دسته دنده در حالت N قرار بگیرد و بتوان ماشین را روشن کرده و به تعمیرگاه مراجعه نمود.
برای هر نوع گیربکس اتوماتیک لازم است روغن مخصوص خود آن نوع گیربکس را استفاده نمایید.
زیرا ویسکوزیته مناسب هر نوع گیربکس متفاوت است و حتی اگر بهترین روغن را هم استفاده کنید اما ویسکوزیته آن مناسب آن نوع گیربکس نباشد گیربکس به درستی کار نمی کند
هر گیربکس باید از روغن فابریک و مناسب خودش استفاده کند
خیر بطور عمومی چنین اتفاقی نمی افتد
البته این موضوع به نحوه شستن موتور، سرد و گرم بودن موتور و اصول شستن صحیح بستگی دارد اما در بدترین حالت باعث ورود آب به قسمت های الکترونیکی گیربکس اتوماتیک نظیر سلکتور می شود که باعث نمایش اشتباه تعویض دنده ها در پشت آمپر می شود.
هر گیربکس ویژگی های خاص خودش را دارد
بطور مثال برای گیربکس های AL4 که روی خودروهای ۲۰۶ ، مگان ، ۲۰۷ ، ساندرو ، L90 و … نصب است طبق کاتالوگ هر ۶۰هزار کیلومتر پیشنهاد شده اما برای موقعی است که ترافیک نداشته باشیم
در مناطق مختلف ایران به دلیل که غالبا شاهد ترافیک هستیم پیشنهاد میشود هر ۵۰هزار کیلومتر تعویض انجام شود.
پیشنهاد ما برای تعویض اول ۵۰هزار کیلومتر و برای بعد از آن هر ۳۰هزار کیلومتر است.
پاسخ شاید کمی عجیب باشد اما بله!
در برخی گیربکس ها ممکن است رادیات های خنک کننده گیربکس دچار پوسیدگی یا نشدی از اورینگی، واشرها یا پره ها شود و در این حالت آب وارد گیربکس می شود.
در خودروهای گیربکس al4 اورینگ دسته سیم ساعتی گیربکس اکثرا احتمال نشدی وجود دارد.
چند بخش بسیار اصلی وجود دارد که ممکن است باعث نمایش خطاهایی مشابه خرابی گیربکس ایجاد کند یا اثر منفی روی کارکرد گیربکس داشته باشد:
1- سنسور کیلومتر یا سنسور ABS یا ESP
2- ایراد در دریچه گاز ماشین یا اختلال در زاویه پدال گاز
دمای روغن گیربکس دراثر حرکت خودرو و عملکرد آن بالا می رود و خنک کردن آن نیز توسط رادیات و آب خنک در گردش آن است
حالا اگر آمپر آب خودرو خراب باشد و دمای آن بالا رود فرایند خنک کردن روغن گیربکس انجام نشده و باعث سوختن روغن می شود که این امر باعث آسیب به قطعات حساس گیربکس خواهد شد.
سبد خرید