دکمه اس (S) و برف در گیربکس al4

دکمه اس (S) و برف در گیربکس al4

دکمه اس (S) و برف در گیربکس al4 میتواند به صورت نمایشگر S و * با صدای بوق به شما اخطار دهد. این به معنی وجود اشکال در گیربکس است. در صورت مواجه با این خطار حتما به فکر تعمیر گیربکس تان باشید. در ادامه به دلایل اصلی ایجاد این اخطار میپردازیم.

  1. ضعیف یا خراب شدن شیر برقی. که در این حالت گیربکس به دنده 3 رفته و از آن خارج نمی شود، مگر با خاموش و روشن شدن خودرو. (به این دنده، دنده اضطراری می گویند).
  2. رسیدن شمارنده روغن گیربکس به حدی که باید تعویض شود (گیربکس اتوماتیک مجهز به شمارنده ای است که بسته به فشار وارده به گیربکس، استهلاک و زمان تعویض روغن آن را تعیین می کند)، که در این حالت عملکرد گیربکس عادی است، اما با خاموش روشن شدن خودرو، چراغ S و * خاموش نمی شوند.
  3.  کمتر یا بیشتر شدن فشار روغن از محدوده تعیین شده.

موارد دیگر نادر هستند:

  •  مسدود شدن مجرای گردش روغن گیربکس.
  •  نقص در تامین ولتاژ ECU.
  • قطع شدن ارتباط کابل سریال ECU با پنل.
  •  پاک شدن برنامه تعریف پدال گاز،
  •  چرب شدن و یا کثیف شدن سوکت های ارتباطی بین اجزای گیربکس (ECU، گیربکس، سلکتور، لیور و … )

تشخیص قطعی و نهایی علت روشن شدن چراغ S و * از طریق دیاگ و بررسی خودرو از نزدیک مقدور خواهد بود.همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره گیربکس های اتومات و خطاهای رایج در این گیربکس های حساس به مقاله << تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک >> مراجعه کنید.

دکمه اس (S) و برف در گیربکس al4
دکمه اس (S) و برف در گیربکس al4

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با علائم دکمه اس (S) و برف در گیربکس al4

گاهی اوقات گیربکس اتوماتیک خودرو سالم است. اما حتی اگر ماشین خود را خاموش یا روشن هم کنید. چراغ اسنو و اسپرت خاموش نمی شوند. گیربکس های اتوماتیک در پشت آمپر شمارنده ای دارند که با توجه به فشار هایی که به گیربکس وارد می شود، و استهلاک و حتی زمان تعویض روغن را نیز نشان می دهد. زمانی که چراغ های S و برف روشن هستند بهتر است. این شمارنده را چک کرده و اگر زمان تعویض روغن است. آن را تعویض کنید تا رفع مشکل شود.

بیشتر بدانید!  تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک در غرب تهران

فشار روغن

اگر فشار روغن گیربکس اتوماتیک خودروی شما بالا یا پایین برود. باعث می شود چراغ اسنو و اسپرت در پشت آمپر روشن شود.

ضعیف یا خراب شدن شیر برقی

اگر شیربرقی گیربکس ضعیف یا خراب شده باشد. خودرو به طور اتوماتیک به دنده سه که دنده اضطراری است. می رود و از آن دنده خارج نمی شود. در این شرایط با خاموش و روشن کردن خودرو می توانید این مشکل را حل کنید.

همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر راجع به زمان تعویض روغن گیربکس اتومات به مقاله << تعویض روغن و سرویس گیربکس پژو، تندر و ساندرو >> رجوع کنید. و اطلاعاتی بیشتر در این باره به دست بیاورید.