بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک، تعمیرگاهی است که با کارشناس مجرب و متعهد خود مشکل گیربکس شما را عیب یابی کند و در وهله ی دوم بهترین راه حل موجود را برای شما ارائه دهد. تعمیرگیربکس  باید توسط کارشناسی مجرب انجام شود. که با انواع قطعات گیربکس اتوامات و دستی آشنا باشد و در تشخیص درست مشکل ماهر باشد.

اتومبیل های  مجهز به گیربکس اتوماتیک  (automatic gearbox ) از محبوب ترین وسایل نقلیه موجود در بازار هستند.گیربکس اتوماتیک بدلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به گیربکس و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن، نسبت به خودروها با دنده دستی، مستلزم دقت و حساسیت بیشتری است. نحوه استفاده صحیح از گیربکس اتوماتیک باعث افزایش طول عمر گیربکس خواهد شد.

همچنین در ویدئو زیر سرویس انواع گیربکس خودروها را میتوانید مشاهده کنید.

نحوه استفاده صحیح از گیربکس اتوماتیک

 • توقف های کوتاه

در توقف های کمتر از دو دقیقه (مثلا پشت چراغ قرمز)، پای خود را روی ترمز نگاه دارید و دنده را به N یا P منتقل نکنید، زیرا استهلاک این تغییر وضعیت بیشتر از استهلاک کارکردن درجای گیربکس است. در صورت توقف بیشتر از دو یا سه دقیقه پشت چراغ قرمز، دنده را در وضعیت N قرار دهید(نهP)

 • توقف های طولانی

برای پارک کردن خودرو سعی کنید وزن خودرو را به گیربکس تکیه ندهید. اکثرا رانندگان برای پارک کردن خودرو آن را فقط در حالت P یا همان پارک قرار می دهند بدون اینکه از ترمز دستی استفاده کنند.این کار کاملا اشتباه بوده و کل وزن خودرو را گیربکس باید تحمل کند مخصوصا در سراشیبی ها  !برای حالت پارک به صورت صحیح در خودروهای گیربکس اتوماتیک پس از توقف کامل دنده را در حالت N قرار دهید سپس ترمز دستی خودرو را بکشید و بعد از آن ترمز پایی را رها کنید تا مطمئن شوید خودرو حرکتی نمی کند و در انتها با نگه داشتن ترمز دنده خودرو را در حالت P قرار دهید.

 • حین حرکت

برای شروع حرکت، ابتدا دنده را به D منتقل کرده. پس از احساس درگیر شدن، گیربکس (صدای تق یا تکان خفیف)، شروع به گاز دادن کنید. در غیر اینصورت ضربه وارده به گیربکس به آن آسیب وارد می کند.

 • ترافیک های طولانی

هنگام رانندگی در ترافیک سنگین و طولانی (بیشتر از 15 دقیقه) ، از سیستم تعویض دنده دستی (+ – M) استفاده کنید، ترجیحا با دنده 1 رانندگی کنید.   تعویض های مکرر دنده 1 به 2 و برعکس در گیربکس اتوماتیک، باعث گرم شدن آن شده و تقه هایی که در اثر این کار در گیربکس ایجاد می شود. در دراز مدت آن را از تنظیم خارج می کند.

بیشتر بدانید!  تعمیرکار گیربکس اتوماتیک پژو، تندر، ساندرو

 

بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک
بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

انواع گیربکس :

 • گیربکس های دنده دستی
 • گیربکس های اتوماتیک

تفاوت اصلی گیربکس های اتوماتیک و گیربکس های معمولی:

خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک پدال کلاچ ندارند. خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک نیازبه تعویض دنده دستی ندارند.

چند نکته مهم در نحوه استفاده صحیح از گیربکس اتوماتیک که باید بدانید

 • خطاهای گیربکس را جدی گرفته. و در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.رانندگی با گیربکس معیوب، باعث گسترش خرابی به سایر قطعات شده. و هزینه و زمان تعمیرات آن را چندین برابر می کند. برای مطالعه خرابی های رایج گیربکس اتومات میتوانید مقاله << تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک >> رجوع کنید.
 • روغن گیربکس را در زمانبندی و کیلومتر تعیین شده تعویض کنید.
 • حمل بار و سرنشین اضافه در خودرو اتوماتیک و بکسل کردن خودرو دیگر، از عمر قطعات گیربکس اتوماتیک می کاهند.
 • مسیرهای سر بالایی و پر شیب، به گیربکس فشار وارد می کنند، حتی المقدور از تردد در این مسیرها اجتناب کنید.

همچنین حواستان باشد

 • دنده های اتوماتیک برای رانندگی راحت تر در شهرها و حرکت در ترافیک طراحی شده اند.  از رانندگی پرشتاب بر حذر باشید تا جعبه دنده خودرویتان بیشتر عمر کند.
 • کمپانی های خودروسازی، با گذشت زمان، برنامه های جدیدتری برای نرم افزار گیربکس ارائه می کنند. برنامه کامپیوتر گیربکس را هر ۲ سال یکبار بروز کنید.
 • سایز اصلی رینگ و لاستیک خودرو را تغییر ندهید.با تغییر سایز لاستیک و رینگ عمر و کارایی گیربکس کاهش می یابد.
 • مجموعه گیربکس اتوماتیک سنسورها و مدارهای الکترونیکی حساسی دارد و موتورشویی برای آنها چندان توصیه نمی شود.

شما میتواند با رعایت نکات بالا طول عمر گیربکس اتومات خود را افزایش دهید اما همیشه برای تعمیر گیربکس خود به دنبال بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک باشید تا از خرج های اضافه برای تعمیرات خودروتان جلوگیری شود.

بیشتر بدانید!  نمایندگی گیربکس اتومات